Łysienie plackowate i całkowite

Łysienie plackowate zwykle występuje na skórze jako ćwiartka koła o idealnie gładkiej, łysiej skórze. Te plastry zwykle odrastają po trzech do sześciu miesiącach bez leczenia. Czasami białe włosy chwilowo odrastają, a następnie stają się ciemne. Najbardziej rozległą formą jest łysienie całkowite, w którym cała skóra głowy staje się łysa. Należy podkreślić, że pacjenci, którzy mają miejscowe wypadanie włosów, zwykle nie tracą włosów na całej skórze głowy. Łysienie plackowate może również wpływać na włosy na innych częściach ciała (na przykład na brodę lub brwi).

Łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną, w której ciało atakuje własne mieszki włosowe. Jednak większość pacjentów nie ma problemów ogólnoustrojowych i nie wymaga badań medycznych. Podczas gdy ludzie często obwiniają łysienie plackowate za „stres”, w rzeczywistości może być odwrotnie; to znaczy, że łysienie może powodować stres. Leczenie łysienia plackowatego polega na wstrzykiwaniu niewielkich ilości sterydów, takich jak triamcynolon, w dotknięte plastry, aby stymulować wzrost włosów. Chociaż miejscowe zastrzyki mogą nie być praktyczne w przypadku dużych obszarów, często jest to bardzo skuteczne leczenie, które pomaga szybciej wrócić włosom. Inne terapie, takie jak doustne sterydy, inne leki immunosupresyjne lub terapia światłem ultrafioletowym, są dostępne w przypadku bardziej powszechnych lub ciężkich przypadków, ale mogą być niepraktyczne dla większości pacjentów z powodu potencjalnych skutków ubocznych lub ryzyka. W większości łagodnych przypadków pacjenci mogą łatwo zatuszować lub przeczesać dotknięte obszary. W cięższych i przewlekłych przypadkach niektórzy pacjenci noszą treski; obecnie niektórzy mężczyźni golą całą skórę głowy teraz, gdy ten wygląd stał się modny. 

Skuteczne sposoby na łysienie poznasz na stronie secondhair.pl.
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu. Dowiedz się więcej.